V úterý 11. června jsme se se žáky 3. – 5. ročníku  vypravili na exkurzi do sklárny v Harrachově. Cestou do Harrachova jsme se zastavili v Pasekách nad Jizerou, kde jsme se podívali do provozu Papírny EMBA- výrobce obalů, lepenek a archivních systémů. Sklárna  v  Harrachově, známá také jako Sklárna Novosad, je výrobce ručně foukaného skla a patří k nejstarším sklárnám na světě. Dozvěděli jsme se o historii a tradičních postupech výroby skla, sledovali jsme skláře z bezprostřední blízkosti a navštívili jsme i historickou brusírnu skla. Po prohlídce sklárny jsme si prohlédli expozici v muzeu. Součástí exkurze je i obchůdek se skleněnými produkty, který jsme samozřejmě navštívili a každý si odnášel nějakou skleničku, vázičku či jiný výrobek ze skla. Výlet jsme zakončili procházkou k Mumlavským vodopádům.